Sauny w klubach fitness

Rola sauny w regeneracji sportowca

Archeolodzy pierwszych budynków, które przypominają współczesne sauny, doszukują się aż dwa tysiące lat temu. Z czasem miejsca, mające być jedynie zimowym schronieniem zmieniły swoją funkcję. Stało się tak, ponieważ zauważono ich pozytywne oddziaływanie na zdrowie. Zabieg, jakiemu poddajemy się podczas pobytu w saunie polega na przegrzaniu ciała w wysokiej temperaturze i jego okresowym ochładzaniu zimną wodą. Sauna od lat należy do najpopularniejszych środków odnowy biologicznej stosowanych zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i osoby uprawiające rekreacyjnie aktywność fizyczną.

Sauna dla mięśni, ciała i umysłu

Regularne korzystanie z sauny można zdecydowanie polepszyć efekty treningu siłowego lub wytrzymałościowego. Związane jest to z pozytywnymi procesami zachodzącymi w organizmie podczas zabiegu. Po pierwsze pojawia się przestrojenie organizmu w kierunku procesów anabolicznych poprzez stymulację zwiększonego wydzielania hormonu wzrostu oraz testosteronu. Następuje redukcja bolesności poprzez rozluźnienie naciągniętych mięśni oraz usprawnienie ruchomości stawowej. Pobudzony zostaje układ nerwowy, a produkt przemiany materii powstający w mięśniach podczas intensywnego wysiłku, jest metabolizowany. Dodatkowo seans w saunie pomaga w osiągnięciu relaksu i lepszego samopoczucia przez zmniejszenie wydzielania kortyzolu. Wzmacnia również układ odpornościowy, a także pobudza przemianę materii. Warto również podkreślić, że wizyta w saunie ma właściwości kosmetyczne, ponieważ oczyszcza i zwiększa ukrwienie skóry. W rezultacie cera jest gładsza i bardziej rozświetlona.

Sauna po treningu – kiedy należy z niej skorzystać

Sauny w klubach fitness znajdują się bardzo często, co może sugerować, że należy z nich korzystać zaraz po zakończeniu treningu. To jednak wielki błąd. Nie należy wchodzić do sauny zaraz po wysiłku. A to dlatego, ze w pomieszczeniu tym panuje bardzo wysoka wilgotność – w  takich warunkach ciało poci się i traci elektrolity. Dlatego wejście do sauny po wyczerpującym treningu osłabia i grozi omdleniem, a w skrajnych przypadkach nawet zawałem. Z sauny można skorzystać dopiero kilka godzin po treningu.