pierwszy raz na siłowni

Pierwsze kroki na siłowni

Dla niedoświadczonych osób, pierwsze treningi na siłowni mogą być trudne. Aby  przyjemnie i bezboleśnie rozpocząć ćwiczenia na siłowni, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Na początku warto poprosić o wskazówki doświadczoną osobę – najlepiej aby był to trener personalny, pracujący w danej siłowni. Najważniejsze są oczywiście podstawy, a przynajmniej minimalna wiedza na temat samego treningu, głównych grupach mięśniowych, a co za tym idzie, świadomość ćwiczeń, jakie wykonuje się na dane grupy mięśni. Kolejną kwestią jest określenie naszego celu. Czy chcemy jedynie zrzucić kilka kilo, czy uwydatnić mięśnie i poprawić wytrzymałość. Warto również pamiętać, że aby osiągnąć zamierzony efekt konieczne jest kilka miesięcy regularnej pracy.

Odpowiedni fitness klub

Wybierając dobrą siłownię powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pamiętajmy, że odpowiedni wybór klubu często okazuje się czynnikiem skutecznie motywujący, do aktywności fizycznej. Istotne są godziny otwarcia, które muszą być na tyle długie, aby dopasować je do naszego grafiku. Kolejną kwestią jest wielkość siłowni. Większy klub pozwala na wykonanie prawidłowej rozgrzewki i urozmaiconych ćwiczeń. Aby ćwiczenie było przyjemne klub powinien być także czysty i higieniczny. Właściwy klub powinien oferować przede wszystkim niezbędny nam sprzęt treningowy, np. bieżnie, rowerki, inny sprzęt do aerobów, ciężary i maszyny.

Wygodny strój do ćwiczeń

Wybierając się na siłownię po raz pierwszy trzeba wybrać strój, który nie będzie krępował ruchów. Najwygodniej będzie nam w krótkich spodenkach, spodniach dresowych, bądź w legginsach sportowych. Warto zaopatrzyć się w ubrania szyte z tkanin, które pozwalają skórze oddychać, czy te mające siateczkowe wstawki dla lepszego odprowadzania wilgoci i przewiewności. Aby ubrania nie powodowały obtarć, należy wybierać te o gładkich szwach. Pamiętajmy – siłownia to nie wybieg, najważniejsze jest by czuć się wygodnie i komfortowo.